Kalp Pili Nedir, Nasıl Çalışır?

Kalp pili temel olarak iki parçadan oluşur.

/. Kalp pili jeneratörü: Küçük bir metal kutucuktur. Genellikle sağ veya sol köprücük kemiğinin hemen aşağısına, cilt altına yerleştirilir. İçinde cihaza enerji sağlayan pil (batarya) ve cihazın çalışmasını yöneten elektronik devreleri bulunur.

2. Elektrod: Bir ucuyla jeneratöre bağlıdır; diğer ucu toplar damar içinden devam ederek kalp dokusuyla temas edecek şekilde kalp içine yerleştirilen esnek ve ince bir teldir. Elektrod esas olarak iletken bir tel görevi görür. İki işlevi vardır; bir yandan kalbin elektriksel etkinliğiyle ilgili bilgileri jeneratör kutusu içindeki elektronik devrelere aktarır; diğer yandan jeneratörden çıkan elektriği kalp dokusuna ileterek kalbin uyarılmasını sağlar. Hastaya ve tedavi amacına göre bir, iki veya daha fazla sayıda elektrod gerekli olabilir. Bir elektrod kullanıldığında çoğunlukla sağ karıncık içine, iki tane kullanıldığında ise çoğunlukla elektrodlardan biri sağ kulakçık diğeri ise sağ karıncık içine yerleştirilir.

kalp pili nasıl takılır ali serdar fak aritmi senkop pil

Kalp pili nasıl çalışır?

Kalp pili sürekli olarak kalp ritmini izler, kalbin elektrik etkinliği kalp içinde bulunan elektrod (ya da elektrodlarla) algılanır ve kalp pili kutucuğuna iletilir. Bu elektrik sinyaller kutucuk içindeki elektronik devreler tarafından değerlendirilir. Kalbin elektriksel etkinliği (vuru sayısı) istenen / gereken hızın altındaysa jeneratör devreye girerek uygun zamanda ve uygun hızda kalbe elektrik uyaran(lar) gönderir. Bu algılama ve gerektiğinde elektrik uyarısı gönderme işlevi toplam olarak bir saniyeden çok daha kısa bir zaman içinde tamamlanır.

Kalp pilinin devreye girmesini gerektiren en düşük hız her hastanın bünyesine göre doktor tarafından belirlenir ve cihaz buna göre programlanır. Bunun dışında ruhsal ve fiziksel duruma göre kalbin atım hızının azalıp çoğalması gerekebilir. Bugünkü cihazlar bu amaç için oldukça gelişmiş elektriksel tanı ve tedavi yeteneklerine sahiptir. Vücudun hareketlerini ve gereksinimlerini özel mekanizmalarla algılayıp gerektiğinde kalbin hızını arttırırlar. Diğer yandan sakin durumda ya da uyku halindeyken kalbin yavaşlayıp dinlenmesini sağlarlar.

Kalp pili nasıl programlanır ?

Kalıcı kalp pillerinin çalışma özellikleri pil takıldıktan son istenildiğinde değiştirilip ayarlanabilir. Bu ayarlamada amaç pilin hastanın gereksinimlerini karşılayacak en uygun ve güvenli şekilde çalışmasını sağlamaktır. Programlama televizyon uzaktan cihazına benzer bir aletle çok kısa bir süre içinde doktor tarafından yapılabilir.

Kalp pillerinin ömrü ne kadardır ?

Kalp pillerinin içindeki enerji ortalama 7-10 yıl yeterlidir. Bu süre sizin kalbin gereksinimine göre artıp azalabilir. Yapılacak düzenli kontrollerde pilin (enerjinin) ömrü değerlendirilir. Bu durum yaşamsal herhangi bir tehlike olmadan çok önceden saptanır ve gerekli hallerde jeneratör (pil kutusu) yenisiyle değiştirilir. 

 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

 

kalp pili izi kardiyolog ali serdar aritmi senkop

 

Prof. Dr. Ali Serdar Fak, www.vivasaglik.com

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.