SIKÇA SORULAN SORULAR

Tansiyonum 16 dan aşağı düşmüyor, ama hiç bir şikayetim yok. Benim bünyemin normal tansiyonu bu olabilir mi ?

Yüksek tansiyon çoğu zaman sinsi bir hastalıktır. Çoğu zaman belirti vermez. Şikayete neden olmaması sizi aldatmasın. Hiç bir şikayete yol açmasa da tansiyon yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına sebep olur; kalp krizi, felç, kalp yetersizliği ve üremi riskini arttır

Bayılma kalpten olabilir mi ?

Elbette olabilir. Kalp kapak hastalıkları, ritim bozuklukları ve ileri derecedeki kalp yetersizliği bayılmaya neden olabilir.

Tansiyon hastasıyım. 6 aydır ilaç kullanıyorum. tansiyonum normale döndü. ilaçları bırakabilir miyim ?

Tansiyonunuz ilaç kullandığınız için normal düzeylerde seyrediyordur. İalcı bırakırsanız kısa sürede tekrar yükselecektir. Yüksek tansiyon tedavisi süreklidir, genelde yaşam boyu devam eder.

Kolesterol ilaçları karaciğere zarar verir mi ?

Kolesterol ilaçları kullananların % 3 ünde karaciğer üzerinde olumsuz etki görülebilir. Ancak bu udurm kan tahlili ile saptanabilir ve ilaç kesilince düzelir. Çoğu hastada kolesterol yüksekliğinin sebep olacağı risk ilaçların olası risikinden daha fazladır. Sizin gerçekten ilaca ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzun belirlemesi geekir.

Hipertansiyon kalp büyümesine neden olur mu ?

Evet, uygun şekilde tedavi edlmezse kalp büyümesine neden olabilir. Hipertansiyon kalp yetersizliğinin en sık sebepleri arasındadır.

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.