KADINLARDA HİPERTANSİYON RİSKİ DAHA FAZLA !

hipertansiyon kadın kalp sağlığı ali serdar fak Ülkemizde hipertansiyon sıklığının tahmin edilenden fazla olduğu son yıllarda anlaşıldı. Erişkin nüfusta hipertansiyon sıklığı % 32 dolayındadır yani; yani her üç kişiden birinde hipertansiyon vardır. Hipertansiyonun nadir olduğu düşünülen 30 yaş öncesinde bile sıklık % 11.8'dir. Bu durum, 30 yaş altında her 10 kişiden 1'inde hipertansiyon olduğunu göstermektedir. Orta yaş grubunda (35-64 yaş) ise hipertansiyon sıklığı ise % 42.3'tür. Bu yaş grubunda kadınlarda hipertansiyon daha sıktır. Erkeklerde oran % 34.8 iken, kadınlarda bu oran % 50'dir; yani orta yaşlardaki iki kadından birinde hipertansiyon vardır. Diğer yandan yaşam süresinin artmasına paralel olarak kalabalıklaşan ileri yaş grubunda da (> 65 yaş) hipertansiyon sıklığı ise % 75.1'dir. Bu yaş grubunda da hipertansiyon yine kadınlarda daha sık görülmektedir.

 

Hipertansiyon sinsi bir hastalıktır. Çoğu zaman belirti vermez. Bu nedenle ülkemizde milyonlarca erişkin ve yaşlı kişi hipertansiyonu olduğunun farkında değildir. Oysa hipertansiyon kalp krizi, felç ve kalp yetersizliğine, erken ölüme sebep olur.

Bu rakamlar gerek bireysel gerekse toplumsal açıdan hipertansiyonun önemli bir sağlık sorunu olduğunu ortaya koymaktadır. Hipertansiyon uygun şekilde tedavi edilirse, kalp kriz, felç ve ölüm riski azalmaktadır.

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.