MASKELİ HİPERTANSİYONA DİKKAT

Son yıllarda hipertansiyonun yeni bir şekli fark edildi, kongrelerde, tıbbi toplantılarımızda daha çok konuşulur hale gelen yeni bir hipertansiyon hastası profili var.

Maskeli Hipertansiyon kalp kriz ali serdar fak

Hastanede veya muayenehanede yapılan ölçümlerin normal olmasına karşın günlük hayatta aslında kan basıncının yüksek olması hali yeni bir hipertansiyon çeşidi olarak tanımlanmakta. Bu durum şimdiye kadar dikkat çekmemişti; çünkü bir kişinin kan basıncı muayene esnasında normal sınırlarda bulduğumuzda içimiz rahatlamaktaydı. Oysa kan basıncını 24 saat boyunca otomatik ölçen Holter cihazlarının yaygın kullanılmasıyla anladık ki, muayene sırasında biz normal olarak ölçsek bile bazı kişilerin günlük faaliyetler sırasında kan basıncı yüksek seyredebiliyor. Özetle doktor muayenesi sırasında kan basıncının normal sınırlarda ölçülüp, Holter tansiyon takibiyle yüksek saptanmasına “maskeli hipertansiyon” adı veriyoruz. Bu durum aslında bir çeşit tuzak, çünkü bu riski taşıyan kişilerin çoğu ne yazık ki gözden kaçmakta. Son yıllarda maskeli hipertansiyonun da kalp krizi başta olmak üzere kalp hastalıkları riskini artırdığı anlaşıldı. Bu nedenle günümüzde bu durumu daha erken teşhis etmek ve kalp hastalığı riskini azaltmak için etkili yöntemler üzerinde çalışılıyor. Maskeli hipertansiyon özellikle şeker hastalarında ve ailesinde hipertansiyon olan kişilerde daha sık.

Maskeli hipertansiyonu teşhis ve tedavi etmenin iki yolu var, birinci yol kişinin evinde, işinde kendi kan basıncını düzenli ve sık olarak ölçmesi ve doktora danışması. İkinci yol ise, Holter tansiyon cihazı ile 24 saat boyunca kan basıncının otomatik olarak ölçülüp kaydedilmesi ve doktor tarafından yorumlanarak tedavinin düzenlenmesi. Özellikle şeker hastası olanların ve ailesinde hipertansiyon bulunanların bu konuda daha dikkatli ve duyarlı olmaları gerekiyor.

Prof. Dr. Ali Serdar Fak

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.