Hipertansiyon tedavisi; 24 saat olmalı !

Hipertansiyon tedavisi; kan basıncı kontrolünden 24 saat emin olmak gerek !

Hipertansiyon tedavisi almakta olan erişkin hastalarda yürütülen büyük bir araştırmada hastaların başlangıçta ve belirli aralıklarla 48 saat süreyle Holter  (uzun süreli otomatik) kan basıncı kaydı yapılmış.

hipertansiyon ali serdar fak felç

 

Başlangıçta hiç birinde şeker hastalığı olmayan bu kişilerin arasından yaklaşık 6 yıllık takip içinde tip 2 şeker hastalığı geliştirenlerde hangi kriterlerin şeker hastalığının gelişimini öngördüğüne bakılmış. Takip sırasında 2656 kişiden 190 hastada diyabet gelişmiş. Çeşitli analizler sonunda uyku sırasındaki yüksek kan basıncının “diyabet gelişme riskini” en iyi öngören kriter olduğu ortaya çıkmış. Gündüz saatlerindeki yüksek kan basıncının ise diyabet gelişimi riskiyle ilişkisi bulunmamış. Diğer yandan tedavi ile gece saatlerinde kan basıncı düşen hastalarda diyabet gelişme riskinin azaldığı ve gece saati ortalamaları gündüz saati ortalamalarından daha düşük olan hastalarda diyabet gelişme riskinin daha düşük olduğu bulunmuş.

hipertansiyon ali serdar fak tedavi

Bu araştırmanın sonuçları bir süredir hipertansiyon tedavisinin etkinliğinin 24 saate yayılması ve günün her saatinde kan basıncının kontrol altında olduğundan emin olunması gerektiğini bir kez daha ortaya koymakta. Ayrıca tansiyon düşürücü ilaçların sabah veya gece alınmasının önemi başta olmak üzere kronobiyolojik tedavi yaklaşımları kardiyoloji uzmanlarının artık daha çok gündeminde olacağa benziyor.

Diabetologia, Eylül, 2015

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.