KOLESTEROL İLAÇLARI HAKKINDA DOĞRU BİLGİ !

Kolesterol yükseklği hakkında ne yazık ki ülkemizde yanlış ve yanılıtıcı bilgilendirmeler mevcut. Bir çok hasta kolesterol yüksekliğinin tehlikeli olmadığını ve kolesterol düşürücü ilaçların (statib grubu ilaçların) tehlKeli-zararlı olduğu yayınları yüzünden tedavilerini yarıda bırakmaktadır. Bu nedenle risk altındaki kişilerin kalp krizi,felç ve erken ölüm riskki artmaktadır. 

Türk Kardiyoloj Derneği bu konuda kafa karışıklıına son vermek ve bilimsel, güncel doğru bilgileri aktarabilmek için yüksek kolesterol ün riksleri ve kolesterol düşürücü ilaçların yararları hakkında açıklama yaptı. Bu açıklamada bilimsel dayanaklar, kaynaklar ve diğer uluslararası kardiyoloji derneklerinin bu yöndeki görüşleri de yer almakta.

Özetle:

1. LDL kolesterol olarak bilinen kolesterol molekülü kalp ve beyin sağlığı içinzararlıdır, kalp krizine ve felce, erken ölüme sebep olabilmektedir.

2. Risk altındaki hastalarda kullanıldığında statin grubu ilaçlar kalp krizi, felç ve erken ölüm riskini azaltmaktadır.

3. Bu ilaçalrın yan etkileri iddiaların aksine çok azdır ve yararlarının yanında kabul edilebilir, gözardı edilebilir orandadır.

Açıklamaya aşağıdaki linkten ulaşabilirisniz:

http://www.tkd.org.tr/duyuru/3267/turk-kardiyoloji-dernegi-nden-kamuoyuna-ve-turk-halkina-bilgilendirme-kolestero

 

Kolesterol yüksekliğinin risklerine ve koletserol tedavisi hakkındaki bilgilere e-kalbim bültenimizden de ulaşablirsiniz.

 

Sınırlı Sorumluluk Beyanı : Sitemizin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Sitede ilgili yasa içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı yoktur.

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır.